AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W CUKRZYCY

 

 

Aktywność fizyczna i regularny ruch są jednym z filarów leczenia cukrzycy. Jednak aby ten lek był skuteczny i bezpieczny, należy do niego podchodzić z rozwagą. Ważne jest określenie zakresu wysiłku fizycznego oraz ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do niektórych form aktywności fizycznej.

 

 

SPORT A CUKRZYCA TYPU 1

 

Cukrzyca typu 1 nie jest przeciwwskazaniem do udziału w lekcjach wychowania fizycznego, uprawiania sportu amatorskiego ani profesjonalnego w klubie sportowym. Wielu znanych sportowców mimo choroby osiąga sukcesy sportowe, z medalami olimpijskimi włącznie.

 

 

ZALECENIA I KARTA KONSULTACYJNA

 

Od 2018 roku obowiązują wspólne zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej dotyczące konsultacji oraz dopuszczania sportowców z cukrzycą do treningów i zawodów. Powstał wzór karty konsultacyjnej, która powinna  być przekazana specjaliście medycyny sportowej, a także podpisana przez rodziców i trenera. Takie postępowanie ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa oraz polepszeniu opieki nad sportowcami z cukrzycą typu 1, a tym samym zbliżeniu do osiągnięcia celu sukcesu sportowego. Uzyskanie takiej karty jest możliwe podczas wizyty w gabinecie diabetologicznym.

 

 

 

 

Niniejsza witryna ma charakter wyłącznie informacyjny, a publikowane treści mają na celu edukację diabetologiczną oraz promowanie szeroko pojętej świadomości zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Na podstawie uzyskanych informacji nie należy podejmować samodiagnozowania ani samoleczenia i w żadnym wypadku nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza.

 

 

Polityka prywatności

Diabetolog Katarzyna Wakulińska, gabinet prywatny Zielona Góra - cukrzyca, stopa cukrzycowa, otyłość.

SPORT A CUKRZYCA

Chorzy na cukrzycę mogą ćwiczyć, a nawet uprawiać sport wyczynowy